Ha jóban vagyok önmagammal, a vaginámmal is jobban törődök!
Ha jóban vagyok önmagammal, akkor az egész világgal is jobban jóban vagyok. És bizony ezt nagyon fontos lenne már gyermekkorban megtanulni.
Miért ennyire nehéz jóban lenni önmagunkkal?
A suliban a gyermek nyolc órás hibakereső játékban vesz részt, mert rászólnak mindenért, és megbüntetik azért, ha mozog, azért, ha megszólal, azért, ha lassan eszik, azért, ha gyorsan eszik, stb. Vagyis gyorsan megszokja, hogy csak a hibákat keresse ő is. Amikor kislányból fiatal hölggyé, nővé cseperedik, akkor is gyakori a hibafókusz: ne így viseld a hajad, ne ezt a ruhát vedd fel. Így jutunk el oda, hogy a lányok, majd a nők saját testükre, így a vaginájukra is csak akkor figyelnek oda, ha hiba lép fel, azaz ha baj van.
Hogyan lehet kiegyensúlyozott élet felé terelni önmagunkat?
A hibafókuszt érdemes – legalább otthon – lecserélni szeretet-fókuszra: a gyermekkel minél gyakrabban átbeszélni, hogy ő egy szeretetre méltó lény, hogy aztán felnőtt nőként magabiztosan helyt tudjon állni az életben. Felnőtt nőként pedig nem csak panaszkodni a barátnőkkel, hanem kiemelni, mi az, ami miatt jól érzem magam, elégedett vagyok az életemmel, tudatosan figyelni arra, hogy mire vagyok büszke.
Fontos tudatosítani magunkban, hogy a pozitív fókusz mellett, a szeretetteli légkörben is csak akkor lesz valaki igazán boldog, ha nem csak a lelke, a teste is egészséges.
A testünk egy részének ápolása már része a köztudatnak: a zuhanyzás, a fogmosás, a hajápolás, arckrémezés, sminkelés részei egy nő napi rutinjának.
Érdemes a test „nem látható” részének ápolását is bevenni a napi rutinba. A menstruációs ciklus idején már meglévő törődést kiterjeszteni a vérzés-mentes napokra is.
A rendszeres testápolás mellett fontos a preventív orvosi látogatás is: háziorvosunkat, fogorvosunkat, nőgyógyászunkat keressük fel rendszeresen, mert az ő megnyugtató válaszuk hatással lesz lelki egészségünkre, magabiztosságunkra.
Ha lelkünk és testünk is egészséges, bátrabban létesítünk párkapcsolatot. Ha egészségesek vagyunk, és ismerjük testünket, sokkal nagyobb eséllyel lesz a szexuális kapcsolatunk is harmonikus, kiegyensúlyozott.
Tipp a szakértőtől
Érdemes tudatosan figyelni az egyensúlyra, hogy lelkemnek és testemnek is megadjam a kellő törődést. Ha egy nehezebb munkahelyi időszak miatt nem mentél el tornázni, pótold többször a következő hetekben. Ha több hónap halogatás után eljutottál végre a nőgyógyászhoz, ott rögtön beszéld meg vele jó előre a következő alkalmat.