Azt hiszed, mindent tudsz a hüvelyi fertőzésről? Gondold újra!
Meglepő adat, de az Idelyn kutatása szerint Közép- és Kelet-Európában a nők kétharmada életében legalább egyszer kapott már el hüvelyi fertőzést. Ugyanez az arány az Egyesült Államokban 75 százalék. Még meglepőbb, hogy a legtöbben ennek ellenére nincsenek tisztában azzal, mi okozza a problémát és hogyan lehet elkerülni. Nőgyógyász szakértőnk segítségével segítünk eloszlatni néhány tévhitet a hüvelyi fertőzésekről.
Ha folyásom van, fertőzött vagyok?
Nem feltétlenül. Sokan hiszik azt, hogy a folyás a fertőzések leggyakoribb tünete, pedig ez egyáltalán nem így van. A hüvelyi folyás teljesen természetes dolog, a menstruációs ciklustól függően lehet gyengébb, vagy erősebb. Ha tehát valaki ezt tapasztalja, nem kell megijedni. Fertőzésre akkor kell gyanakodni, ha a folyás színe, állaga, szaga megváltozik, és viszketés, irritáció is párosul hozzá.
Én is tudom, mi a bajom!
Téves, mert a gombás és a bakteriális fertőzések tünetei nagyon hasonlóak, ez pedig megnehezíti a diagnózist. A tapasztaltabb nőgyógyászok néha teszt nélkül is képesek megállapítani, mi okozza a tüneteket, de még ők is kenetet vesznek és elküldik a laboratóriumba, hogy 100 százalékig biztosak legyenek benne. Ha tehát egészen biztos akarsz lenni abban, mi áll a kellemetlen tünetek hátterében, menj el orvoshoz.
A hüvelyöblítés segít
Gyakori tévhit, hogy a hüvelyöblítés segít megelőzni a fertőzést. Épp ellenkezőleg, az orvosok többsége egyáltalán nem ajánlja. Az egészséges hüvelyben a jó és rossz baktériumok egyensúlyban vannak, így tartják fenn a természetes PH-értéket. A hüvelyöblítés felborítja ezt az egyensúlyt, ami miatt a szervezetben egyébként is jelen lévő gombák elszaporodnak. Tehát ahelyett, hogy megelőzné, a hüvelyöblítés még elő is segíti a fertőzést.
A hüvely egyensúlyának felborulása miatt ráadásul akár még a baktériumok is elszaporodhatnak, bakteriális fertőzéshez vezetve. A bakteriális eredetű fertőzés idején a hüvelyöblítés még veszélyesebb, mert feljebb juttathatja a kórokozókat a méhbe, még több kárt okozva.
A szappan elég az intim higiéniához
Sajnos nem így van. A valóság az, hogy a szappant, vagy tusfürdőt használó nők jobban ki vannak téve a gombás és a bakteriális fertőzéseknek. A szervezetben normális körülmények között a jó és rossz baktériumok segítenek fenntartani az intim testrészek egészséges pH-értékét. Az olyan termékek, mint a szappan és a tusfürdő könnyen megváltoztathatják a hüvely természetes flóráját, így elszaporodhatnak a gombák, vagy akár a baktériumok is, melyek táptalajt adhatnak a fertőzéseknek.
Fontos, hogy a nők csak kifejezetten az intim testrészeik számára készült mosakodót használjanak. Ha valakinek időről időre kiújul a fertőzése, akkor érdemes megbizonyosodni arról, hogy a választott intim mosakodó nem csak a higiéniában segít, hanem védelmet is nyújt. A gyógyszerészek mindig tudnak tanácsot adni, ha szükséges.
Szex közben lehet elkapni.
Talán a legfontosabb tudnivaló, hogy a legtöbb bakteriális és a gombás hüvelyi fertőzés nagyon ritkán kapható el nemi úton, mivel a fertőzések leggyakoribb oka a hüvelyflóra egyensúlyának megbomlása, amely azonban már fogékonyabbá tesz a felülfertőződésekre is. Természetesen vannak olyan kórokozó baktériumok, amelyek nemi úton terjednek és okoznak fertőzést, ezért nagyon fontos a megfelelő védekezés. Intim tünetek esetén mindenesetre jobb elkerülni a szeretkezést, amely további irritációt okozva csak ronthat a helyzeten.
Forrás: Centers for Disease Contol and Prevention http://www.cdc.gov/fungal/diseases/candidiasis/genital/statistics.html